انجام معاینات تخصصی و تجویز لنز مینی اسکلرال و فول اسکلرال

    

فمتولیزیک چشم (Femto-Lasik)

فمتولیزیک چشم (femtolasik)

فمتولیزیک چشم (Femto-Lasik)

فمتولیزیک چشم (Femto-Lasik) یک روش جراحی لیزری برای اصلاح بینایی است که با استفاده از لیزر فمتوثانیه، ضخامت بافت های قرنیه را به صورت کنترل شده و با دقت بالا تغییر می دهد. این روش برای درمان برخی مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می شود. با انجام فمتو لیزیک، بافت های قرنیه به صورت دقیق و کنترل شده ای تغییر داده می شود که بهبود بینایی بیمار را به همراه دارد. علاوه بر این، این روش دارای مزایایی نظیر زمان بهبودی سریع و رفع نیاز به استفاده از عینک یا لنز می باشد.

دلایل نیاز

عمل فمتولیزیک یک روش جراحی لیزری برای اصلاح بازتاب نور در چشم است که به دلیل زیادی از جمله موارد زیر ممکن است برای یک بیمار با تشخیص چشم پزشک انجام شود.

1- کوتاه شدن زمان بازگشت به کار و فعالیت های روزمره پس از عمل

2- کاهش خطر عفونت چشم به دلیل کاهش تماس فیزیکی با چشم در طول عمل

3- کاهش درد و عدم نیاز به بستری شدن بیمار

4- بهبود بینایی و کاهش وابستگی به عینک

5- قابلیت انجام روی بیماران با درجه‌ی بالای نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم

البته قبل از اقدام به هرگونه جراحی، بهتر است با پزشک متخصص چشم مشورت کنید تا بهترین روش جهت اصلاح بازتاب نور در چشم شما را پیدا کنید.

نحوه انجام

نحوه انجام فمتو لیزیک

فمتو لیزیک با استفاده از دستگاهی به نام فمتوثانیه لیزر (Femtosecond Laser) انجام می شود. در این روش، ابتدا با استفاده از لیزر فمتوثانیه، یک لبه برای قرار دادن پلاک در قرنیه تولید می شود. سپس با استفاده از لیزر اکسایمر، بافت های قرنیه به صورت کنترل شده و بر اساس نقشه یا الگویی که قبلا برای هر بیمار طراحی شده است، تغییر می کنند. در ادامه، پلاک روی بافت های قرنیه قرار داده می شود و با لیزر، بافت های قرنیه را به صورت دقیق و با دقت بالا برش می دهند. در نهایت، پلاک برداشته می شود و بافت های قرنیه خود به خود به شکل جدید خود بازگشت پیدا می کنند. این روش بسیار دقیق و کنترل شده است و باعث حذف نیاز به برش در قرنیه می شود. علاوه بر این، روش فمتولیزیک با سرعت بالایی انجام می شود و تحمل درد بسیار کمتری نسبت به روش های دیگر دارد.

مزایا و معایب

مزایا و معایب فمتو لیزیک

مزایا:

۱. روش بسیار دقیق و کنترل شده

۲. حذف نیاز به بریدن قرنیه

۳. سرعت بالای انجام

۴. تحمل درد کمتر و بهبودی سریعتر نسبت به روش های دیگر

۵. عدم نیاز به استفاده از عینک یا لنز پس از جراحی.

معایب:

۱. ریسک عفونت و خطرهای دیگر مانند خشکی چشم و غیره.

۲. پس از عمل، ممکن است بینایی شخص به مدت چند هفته تا چند ماه بدون استفاده از عینک کاهش پیدا کند.

۳. نتایج جراحی به صورت دائمی و برای همیشه است و در صورت بروز مشکلات در ایجاد الگو و برش بافت های قرنیه، احتمال دارد که نتایج پایانی به دلیل خطاهای جراحی غیرقابل برگشت باشد.

۴. هزینه بالای جراحی به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته لیزری است.

به طور کلی، فمتولیزیک یکی از روش های موثر و ایمن برای اصلاح بینایی است، اما همانند هر روش جراحی دیگری، دارای مزایا و معایب خود است. برای انتخاب روش مناسب برای شما، بهتر است با چشم‌پزشک مشورت کنید.

مراحل پس از عمل

مراحل پس از فمتولیزیک (femtolasik)

پس از عمل فمتولیزیک، برای بهبود سریع تر و موفقیت درمان، باید دستورالعمل های پساعمل ارائه شده توسط چشم پزشک خود را با دقت رعایت کنید. مراحل مراقبت پس از عمل شامل موارد زیر است:

۱. استراحت: پس از عمل، به شما توصیه می شود که حداقل 24 تا 48 ساعت استراحت کنید و از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید.

۲. قطره چشمی: شما باید از قطره های چشمی تجویز شده توسط پزشک چشم پزشک خود استفاده کنید. این قطرات شامل مواد ضد التهاب، ضد باکتری و …. می شوند و برای کاهش عفونت و التهاب پس از جراحی استفاده می شوند.

۳. استفاده از عینک: پس از عمل، ممکن است برخی افراد نیاز به استفاده از عینک داشته باشند تا برای مدتی پس از جراحی بینایی خود را بهبود بخشند.

۴. مراجعه به مطب چشم پزشکی: چشم پزشک شما ممکن است شما را برای مراجعه به مطب پس از جراحی دعوت کند تا بررسی کنید که آیا بینایی شما به طور کامل بهبود یافته است یا نه، یا در صورت وجود هرگونه مشکل چشمی، آیا باید تدابیر درمانی بیشتری اتخاذ شود یا خیر.

۵. انجام فعالیت های روزانه: پس از یک هفته از جراحی، شما می توانید به فعالیت های روزانه خود برگردید، شامل رانندگی و استفاده از کامپیوتر، اما توصیه می شود که فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بصری دارند، مانند خواندن، رانندگی یا بازی کردن ورزش های سنگین را تا مدتی به تعویق بیندازید.

به طور کلی، برای بهبود سریع تر و موفقیت درمان پس از عمل فمتولیزیک، باید دستورالعمل های پزشک چشم پزشک خود را رعایت کنید و در صورت بروز هرگونه علائم ناخوشایند، به پزشک خود اطلاع دهید.

مقایسه با روش‌های دیگر

Femtolasik یکی از روش‌های جراحی لیزیک برای درمان  بینایی است. در مقایسه با روش‌های دیگر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- عمل پی آر کی (PRK): این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌های جراحی لیزیک است. در پی آر کی، درمان مشکل بینایی با استفاده از نور لیزر دقیق بر روی سطح قرنیه انجام می‌شود. در این روش، لایه بیرونی قرنیه برداشته شده و سپس همانند Femtolasik، بازسازی سطح قرنیه با استفاده از لیزر انجام می‌شود. در مقایسه با Femtolasik، پی آر کی باعث درد و تحریک قرنیه بیشتری می‌شود و نیاز به زمان بیشتری برای بهبود بینایی دارد.

2- عمل لیزیک چشم (lasik): عمل لیزیک چشم (lasik) نیز یکی از روش‌های جراحی لیزیک است که برای درمان مشکلات بینایی استفاده می‌شود. در لیزیک، قرنیه با استفاده از دستگاه مخصوص لیزر برش داده می‌شود و سپس لایه‌ای از سطح قرنیه برداشته شده و با استفاده از لیزر، سطح قرنیه بازسازی می‌شود. در مقایسه با فمتولیزیک، لیزیک دارای مشکلات پس از جراحی کمتری است، اما باعث خشکی چشم می‌شود و نیاز به زمان بهبود بینایی کمتری نسبت به پی آر کی دارد.

3- عمل لازک چشم (lasek): عمل لازک چشم (lasek) یک روش جدیدتر از پی آر کی (PRK) و عمل لیزیک چشم (lasik) است. در این روش، به جای برداشتن لایه از سطح قرنیه، قرنیه با استفاده از الکل مخفی شده و سپس با استفاده از لیزر، سطح قرنیه بازسازی می‌شود. در مقایسه با فمتولیزیک، لازیک کمترین خشکی چشم را به دنبال دارد و نیاز به زمان کمتری برای بهبود بینایی دارد.

در کل، روشی که برای درمان بینایی مناسب است، به عواملی مانند تاریخچه پزشکی، سطح اشکال قرنیه و نیازهای خاص هر فرد بستگی دارد. لذا، مشاوره با پزشک چشم پزشک خود و بررسی روش‌های مختلف با او، بهترین راهکار برای انتخاب روش مناسب است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تماس با ما