انجام معاینات تخصصی و تجویز لنز مینی اسکلرال و فول اسکلرال

    

چه مراقبت هایی بعد از عمل آب مروارید باید انجام شود؟

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید

چه مراقبت هایی بعد از عمل آب مروارید باید انجام شود؟

آب مروارید بیماری چشمی است که موجب کاهش بینایی فرد می شود و در اثر افزایش سن بیشتر رخ می دهد و در مدت کمی پیشرفت زیادی می کند. آب مروارید با انجام عمل جراحی درمان می شود و باید مراقبت های بعد از عمل آب مروارید جدی گرفته شود تا چشم ها دچار اختلال نشوند. در این مقاله به بیماری آب مروارید و مراقبت های بعد از عمل آب مروارید خواهیم پرداخت با ما در کلینیک چشم پرتو همراه باشید.

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید

آب مروارید چیست؟

آب مروارید عارضه چشمی است که در صورت بروز عدسی چشم کدر و تیره می شود و دید فرد کاهش می یابد. این بیماری بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتد و اکثرا هر دو چشم را درگیر می کند و ممکن است فقط یک چشم دچار آب مروارید شود. طبق تحقیقات این اختلالات ممکن است در اثر تغییر در ساختار پروتئین های درون عدسی چشم رخ دهد و قرنیه شفاف چشم کدر و تیره شود.

آب مروارید ممکن است مادرزادی نیز باشد و در اثر نقص ارثی آنزیم در کودکی، سایر بیماری های ژنتیکی یا عفونت سیستمیک ایجاد می شود.

از جمله عواملی که موجب تسریع بیماری می شود می توان به ضرب دیدگی شدید چشم، انجام عمل جراحی روی چشم یا التهاب حفره داخلی چشم اشاره کرد.

همچنین در سنین بالا نیز قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش، قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزه کننده، ابتلا به بیماری دیابت، استعمال دخانیات و مصرف داروهای خاص چون داروهای استروئید خوراکی، داروهای استروئیدی موضعی یا استنشاقی، دارو استاتین و فنوتیازین موجب بروز آب مروارید می شود.

آب مروارید بهتر است بعد از تشخیص درمان شود و همچنین مراقبت های بعد از عمل آب مروارید را جدی بگیرید تا آسیبی به چشم ها وارد نشود.

عمل جراحی آب مروارید

بعد از تشخیص توسط چشم پزشک برای انجام عمل جراحی با شما صحبت می شود و چگونگی عمل برای شما شرح داده می شود. همچنین در مورد سابقه بیماری شما سوال پرسیده می شود و بعد از معاینه جسمانی شما زمان عمل را مشخص خواهد کرد.

در این عمل عدسی چشم را از شکاف کوچک در چشم خارج می کنند و عدسی مصنوعی را با دستگاهی به نام فیکو جایگزین می کنند. جراحی آب مروارید با بیهوشی انجام می شود. به طور کلی به سه روش جراحی آب مروارید انجام می شود که می توان به فیکوامولسیفیکاسیون، روش خارج کپسولی و درون کپسولی اشاره کرد.

عوارض انجام عمل آب‌ مروارید

از حمله عوارضی که ممکن است بعد از جراحی رخ دهد می توان به سرگیجه، خواب الودگی، ناراحتی و درد، آب ریزش چشم ها، احساس وجود جسم خارجی در چشم، دید مبهم یا دوبینی، قرمزی چشم و لکه های خون در چشم اشاره نمود‌.

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید

بعد از هر عمل جراحی باید مراقبت هایی انجام داد و جراحی آب مروارید نیز مستثنی نیست و باید بعد از عمل مراقب چشم ها بود تا دچار عارضه نشود. این مراقبت ها عبارتند از:

 • بعد از عمل در صورتی که چشمان شما پانسمان شده است نیازی به ریختن قطره چشمی نمی باشد و طبق تجویز پزشک از مسکن خوراکی و یا قرص استازولامید استفاده نمایید.
 • این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و چند ساعت بعد از عمل می توانید به خانه باز گردید.
 • بهتر است یک نفر همراه داشته باشید تا شما را به خانه برساند. بعد از عمل شما نمی توانید رانندگی کنید.
 • بعد از برطرف شدن بیهوشی می توانید داروهای مصرفی قبلی خود را استفاده کنید (داروهای قند، انسولین و … و همچنین رژیم غذایی شما به حالت اول باز می گردد ولی بهتر است در روز اول از خوردن غذاهای جویدنی خودداری نمایید. مصرف سبزیجات، میوه و آب از بروز یبوست نیز جلوگیری می نماید.
 • معاینات چشمی خود را فراموش نکنید و در زمان تعیین شده به پزشک مراجعه کنید. ممکن بعد از عمل نمره چشم شما تغییر پیدا کند و از عینک جدید برای دید مناسب استفاده نمایید.
 • پانسمان چشم توسط پزشک شما برداشته خواهد شد و در ابتدا دید واضحی نخواهید داشت که امری عادی و طبیعی است.
 • وقتی پانسمان برداشته شد استفاده از قطره های چشمی را از سر بگیرید. این قطره ها شامل قطره بتامتازون چشمی و قطره کلروفیل می باشد.
 • اگر زمان قطره چشمی شما در شب بعد از خوابیدن شما است نیازی به بیدار شدن و ریختن قطره در چشم ها نیست.
 • قطره های چشمی به تسکین درد جراحی کمک می کنند و استفاده آنها باید به موقع انجام شود.
 • اشعه های خورشید و نور چراغ ها به چشم آسیب وارد می کنند و باید برای محافظت از چشم ها از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • برای محافظت از چشم ها در هنگام خواب نیز از محافظ چشم استفاده نمایید.
 • بعد از چند روز که از عمل جراحی گذشت هم باید از قطره‌ چشمی استفاده کنید.

آیا پس از عمل می توان به حمام رفت؟

یک روز بعد از عمل می توانید به حمام بروید ولی باید از چشم های خود مراقبت کنید تا کف صابون و شامپو وارد چشم ها نشود. همچنین از برخی از محصولات مو، عطر، فوم های شستشو صورت، لوسیون ها و مواد آرایشی نمی توانید استفاده کنید.

خارش چشم پس از عمل خطرناک است؟

خارش چشم بعد از عمل جراحی آب مروارید طبیعی می باشد ولی به هیچ وجه نباید چشم ها را بخارانید. این خارش بعد از سه روز از بین می رود.

دید شما بعد از چند روز بهبود پیدا می کند. اما اگر از عدسی مونوفوکال پزشک استفاده کرده باشد باید برای دید بهتر اشیا نزدیک از عینک استفاده کرد.

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید تا چندین روز و هفته ها ادامه دارد و بهتر است به مراقبت های زیر نیز توجه کنید:

 • حداقل تا یک هفته چشم بند ببندید
 • در هنگام شستن موها در هنگام حمام کردن از چشم بند یا عینک مخصوص استفاده کنید.
 • استفاده از کامپیوتر، گوشی، تلویزیون و … را می توانید با استراحت دادن به چشم ها انجام دهید‌.
 • حدود چهار تا هشت هفته بعد از عمل جراحی می توانید شنا کنید.
 • از ورزش هایی چون دویدن یا یوگا تا هفته ها بپرهیزید.
 • در صورت رفتن به مسافرت هوایی ابتدا از چشم پزشک مشورت بگیرید.

جمع بندی نهایی

 آب مروارید بیماری چشمی است که موجب تاری، کاهش دید و دوبینی می شود. این بیماری در یک چشم یا هر دو چشم ایجاد می شود و می توان با عمل جراحی آن را درمان نمود‌. جراحی آب مروارید چشم به سه روش صورت می گیرد که عمل جراحی سرپایی است و بعد از چند ساعت بیمار به خانه باز می گردد. مراقبت های بعد از عمل آب مروارید بسیار مهم است و باید به نکات گفته شده توسط چشم پزشک عمل نمود. از جمله این مراقبت ها می توان به جلوگیری از ورود آب و صابون به داخل چشم، استفاده از عینک آفتابی برای جلوگیری از اشعه نور خورشید، امتناع از ورزش های سنگین و … اشاره داشت. پیشنهاد ما به شما مراجعه به مرکز تخصصی قوز قرنیه پرتو بوده که انجام تمامی جراحی های چشم مانند: لازک، لیزیک، پیوند و … را انجام می دهد و همچنین ارائه دهنده انواع لنزهای اسکلرال، لنزهای سخت، لنزهای نرم و چند کانونی می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تماس با ما