انجام معاینات تخصصی و تجویز لنز مینی اسکلرال و فول اسکلرال

    

لیزیک چیست و چه کاربردی دارد؟

عمل لیزیک چشم

لیزیک چیست و چه کاربردی دارد؟

لیزیک نوعی عمل جراحی برای درمان عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی) چشم می باشد و کمک می کند تا تغییر مسیر نور یا شکست نور درمان شود‌. عمل لیزیک برای کنار گزاشتن لنزهای طبی و همچنین عینک مفید می باشد و شما با تجویز پزشک می توانید اختلال بینایی خود را برطرف کنید.

عیوب انکساری چشم عبارتند از:

نزدیک بینی: نزدیک بینی در برخی افراد ارثی است و ممکن است در دوران کودکی نمودار شود و در دوران نوجوانی به اوج برسد‌. در نزدیک بینی اجسام نزدیک را به راحتی می توان دید و اجسام دور تار هستند.

دوربینی: این عیب در کودکان بیشتر شایع می باشد و بعد از مدتی درمان یا کم می شود و مجددا در زمان پیری پیشرفت می کند‌. در این عارضه اجسام دور قابل مشاهده می باشند و اجسام نزدیک تار هستند.

آستیگماتیسم: تاری دید را آستیگماتیسم می گویند و سه نوع ضعیف، متوسط و شدید دارد. آستیگماتیسم موجب تار دیدن اجسام، اشیا و … می شود.

پیرچشمی: بعد از چهل سالگی این عارضه بروز پیدا می کند. در پیر چشمی لنز طبیعی چشم منعطف نیست و در هنگام مطالعه کردن دید خوبی ندارید.

در ابتدا این اختلالات بینایی با عینک و لنز درمان می شوند و در صورتی که نمی توانید از عینک و لنزهای تماسی استفاده کنید، عمل لیزیک نیز قابل اجرا است.

در لیزیک یک لایه از قرنیه را به صورت نازک توسط دستگاه میکروکراتوم بر می دارند. این دستگاه با سرعت بسیار بالایی با یک تیغ لایه برداری می کند. سپس متخصص نور لیزر را بر قسمتی از قرنیه می تاباند و انحنای قرنیه را اصلاح می کند. در آخر لایه نازک جداشده به قسمت قبلی باز می گردد.

فمتولیزیک

همچنین فمتولیزیک نیز برای رفع عیوب انکساری مناسب است و مراحل جراحی بی شباهت با عمل لیزیک نیست. در این عمل برش قرنیه فقط متفاوت می باشد و از لیزر فمتوسکند استفاده می شود. این دستگاه برش لیزری سرعت و

 دقت بالایی دارد و موجب ایمنی بیشتر می شود. به طورکلی می توان گفت فمتولیزیک همان عمل لیزیک به طور پیشرفته می باشد و به جراحی بدون تیغ معروف است. در اروپا و آمریکا جزو روش ها پرطرفدار می باشد.

لازک PRK

این روش نیز بسیار شایع است و پوسته سطحی قرنیه با وسیله ای توسط پزشک برداشته خواهد شد و سطح قرنیه لیزر می شود. لایه تراشیده شده قرنیه بعد از چند روز به حالت اولیه باز می گردد.

تشخیص انجام عمل لیزیک

تشخیص انجام این عمل بر عهده پزشک متخصص می باشد و با معاینات که انجام می دهد میزان عیب انکساری را با تصویربرداری کسب می کند و اطلاعات کافی در مورد ضخامت و مشکل و انحنای قرنیه را در دست خواهد داشت. اگر مشکل اختلال بینایی فرد با عینک و لنز درمان نشد و همچنین به عمل لازک یا فمتو لیزیک احتیاجی نبود با توجه به سن، شغل، وضعیت جسمی، سابقه بیماری و … عمل لیزیک را انجام می دهد.

عمل لیزیک چشم

مزایای عمل جراحی

عمل های جراحی بدون بیهوشی انجام می شوند و طول عمل بیشتر چند دقیقه نیست.

در هنگام عمل دردی را احساس نمی کنید چون داروی بی حسی به شما تزریق شده است.

بعد از عمل روند درمان سریعا طی می شود. البته تاری دید و نوسانات بینایی از قبیل مشکلاتی است که در ابتدا رخ می دهد و باید تحمل نمود.

یک روز بعد از جراحی در صورت نداشتن تاری دید می توانید رانندگی کنید.

این عمل ۵ تا ۱۰ درصد امکان عمل ثانویه دارد و در مرحله اول درمان کلی صورت می گیرد و پسرفت ندارد.

همچنین می توانید چند ساعت بعد از عمل سر خود را خم کنید و اجسامی نسبتا سنگین را بلند کنید.

لازم به ذکر است افرادی که عمل لیزیک انجام داده اند چشمان آسیب پذیرتر دارند و باید در هنگام کار و … احتیاط لازم را انجام دهید.

عوارض عمل لیزیک

جراحی های عیوب انکساری چشم ممکن است خطرات و عوارضی نیز داشته باشد. از جمله عوارضی که ممکن است افراد با آن رو به رو شوند شامل خطر عفونت چشمی، تشعشع نور در شب و وضوح بینایی ضعیف میباشد‌‌. پزشک در ابتدا با بیمار در مورد احتمال بروز این عوارض صحبت می کند‌.

همچنین از عوارض نادری که ممکن است ایجاد شود می توان به برجستگی قرنیه، اسکار، اصلاح غیر طبیعی، حساسیت به نورهای خاص و نابینایی اشاره داشت.

البته با تمامی موارد گفته شده لیزیک انتخاب مناسب تری است زیرا بدون اینکه در زندگی شما اختلالات ایجاد کند اختلال بینایی شما را برطرف می سازد.

عمل لیزیک برای چه کسانی مناسب است؟

اگر نمره چشمشان ثابت باشد. یعنی حداقل ۶ ماه نمره عینک و لنز تماسی ثابت بماند.

افراد با سن بالای ۱۸ سال.

نداشتن اختلال چشمی دیگر تا در نتیجه جراحی لیزیک تاثیری نداشته باشد.

نکات مهم در هنگام عمل لیزیک

از ادکلن و عطر در روز عمل استفاده نکنید.

آرایش چشم را یک روز قبل از عمل کنار بگذارید.

یک شب قبل از عمل چشم بهتر است مژه ها و پلک ها را با شامپو بچه بشویید‌.

استفاده از لنزهای تماسی را سه تا چهار روز قبل از عمل لیزیک کنار بگذارید.

از جمله نکات مهمی که بعد از عمل جراحی باید به آن توجه کرد عبارتند از:

زیر نظر پزشک متخصص باید چشم های شما بررسی شود.

تا سه ماه از لنزهای تماسی نباید استفاده کنید.

استفاده نکردن از لوازم آرایشی، لوسیون و کرم در دور چشم تا سه روز یا بیشتر را جدی بگیرید.

تا ده هفته نمی توانید ورزش های سنگین نظیر بوکس، فوتبال، کاراته و …را انجام دهید.

مالیدن چشم ها در هفته اول بعد جراحی اکیدا ممنوع می باشد.

در هنگام ریختن قطره چشم پلک پایین را می توانید به سمت پایین بکشید و از کشیدن پلک بالا خودداری کنید.

تا چند روز بهتر است حمام نروید و همچنین از رفتن به داخل چشم ها خودداری شود.

تا دو هفته چشمها را در هنگام شستشو با شامپو بچه بشویید.

در روزهای اول تیمم را جایگزین وضو کنید.

تماشای زیاد تلویزیون، تبلت، گوشی و … موجب خشکی چشم می شود.

در هفته های اول بعد از عمل لیزیک ممکن است دچار سردرد، سوزش خفیف چشم و نوسانات بینایی شوید.

بعد از عمل تا چند روز از عینک آفتابی استفاده نمایید.

تفاوت عمل لیزیک با عمل لازک و PRK

عمل لازک و عمل PRK نوعی عمل جراحی مانند عمل لیزیک می باشد که طبق مشکلی که دارید و معاینات انجام شده بهترین جراحی برای شما متناسب با شرایطتان انجام می شود. 

عمل لازک برای افرادی که خشکی چشم دارند مناسب می باشد و همچنین عمل PRK برای کسانی که نازکی قرنیه، گشادی مردمک دارند یا پیوند قرنیه انجام داده اند تجویز می شود. پس پزشک با توجه به معاینات که انجام می دهد راه درمانی درست را انتخاب می کند و در صورتی که جراحی مناسب انجام نشود امکان بروز عوارض بلندمدت و کوتاه مدت وجود دارد.

هزینه عمل لیزیک

جراحی لیزیک همانند دیگر جراحی های اصلاح دید هزینه ای متعارف دارد و شما می توانید با مشاور مرکز تخصصی پرتو در مورد هزینه های عمل لیزیک صحبت کرده و اگر متناسب با بودجه شما بود از کادر مجرب این مرکز تخصصی بهره ببرید.

مرکز تخصصی پرتو ارائه دهنده انواع لنزهای سافت، هارد، چندکانونی و اسکلرال می باشد و شما می توانید مشکلات چشمی خود را با مراجعه به این مرکز به طور قابل ملاحظه ای درمان کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تماس با ما