انجام معاینات تخصصی و تجویز لنز مینی اسکلرال و فول اسکلرال

    

فمتولیزیک / عمل فمتولیزیک چگونه صورت می گیرد؟

فمتولیزیک

فمتولیزیک / عمل فمتولیزیک چگونه صورت می گیرد؟

عمل فمتولیزیک نوعی عمل جراحی مدرن برای درمان عیوب انکساری چشم مانند: دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و پیری چشم می باشد. این عمل مزایای زیادی دارد و مهم ترین آن خلاص شدن از عینک های طبی و همچنین لنزهای تماسی است.

امروزه اگر عیوب انکساری شما شدت پیدا کند دکتر با توجه به شرایط شما عمل های لیزیک، لازک، PRK، اپی لیزیک و فمتولیزیک را برای شما انجام دهد که همگی توسط اشعه لیزر انجام می شود و مدت زمان کوتاهی طول خواهد کشید. عمل های لیزری به صورت سرپایی انجام می شوند و نیازی به بستری چند روزه نمی باشد و دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه می باشد.

فمتولیزیک

عمل فمتولیزیک چگونه انجام می شود؟

این عمل توسط پزشک متخصص و در کوتاه ترین زمان صورت می گیرد. به این صورت که در ابتدا لایه ای نازک از قرنیه برش داده می شود و توسط دستگاه لیزری به نام فمتوسکند اشعه لیزر تابانده می شود و در نتیجه مشکل بینایی شما برطرف خواهد شد. البته لازم به ذکر است که در این عمل جراحی سرپایی، قرنیه بیمار را بی حس می کنند و خود بیمار نیازی به بیهوشی ندارد. هر پالس لیزر به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به طول می انجامد و در نتیجه هیچ آسیبی به بافت‌های اطراف قرنیه وارد نخواهد شد.

لیزر فمتوسکند

لیزر فمتوسکند نوعی اشعه لیزر می باشد که بدون اینکه آسیبی به قرنیه شخص برساند لایه نازکی از قرنیه را برش می دهد. این دستگاه لیزر می تواند جزئیاتی مانند: تعداد، مقدار انرژی، عمق اشعه، فرکانس د قدرت پالس های لیزری که به قرنیه تابیده می شود را مورد بررسی قرار دهد و لایه نازک از قرنیه برداشته شود. هنگام استفاده از لیزر فمتوسکند نیازی به تیغ جراحی نیست و با نور لیزر عمل انجام خواهد شد.

مزایای عمل فمتولیزیک

همانطور که گفته شد فمتولیزیک بنا بر مشکل بینایی شما انجام می شود و مزایای زیادی نسبت به دیگر راه های درمانی دارد که به آن خواهیم پرداخت‌.

بهبودی سریع بیمار

زمان عمل بسیار کوتاه می باشد و همچنین فرد بیمار می تواند یک تا دو روز بعد تمام فعالیت های خود را بدون هیچ نگرانی انجام دهد. در صورتی که در عمل های دیگر امکان تاری دید و نقاهت طولانی وجود دارد.

نتیجه درمان قابل قبول

فمتولیزیک کمک می کند تا نزدیک بینی بعد از عمل تا ۱۲ دیوپتر اصلاح شود. در صورتی بعضی عمل ها چون عمل PRK تنها میزان ۵ الی ۶ دیوپتر اصلاح انجام می دهد.

امکان انجام دوباره عمل

در صورتی که عمل موفقیت آمیز نبود و یا در اثر گذر عمر نمره چشم ها به حالت قبل عمل برگشت و نیاز به عمل ثانویه داشت، بدون هیچ مشکلی می توانید عمل فمتولیزیک را انجام دهید.

ثبات طولانی مدت

3 تا 6 ماه بعد از عمل شماره چشم ثابت خواهد شد و سپس تغییر کمی ممکن است ایجاد شود.

ترمیم سریع قرنیه

لایه نازک قرنیه که در حین عمل برداشته می شود در طی چند روز بهبود می یابد و استحکام و مقاومت قرنیه دچار مشکل نخواهد شد.

مصرف زیاد دارو

بعد از عمل فمتولیزیک نیازی به مصرف طولانی مدت داروها نیست و فقط قطره چشمی که تجویز شده برای جلوگیری از خشکی و عفونت چشم را بهتر است تا 2 هفته مصرف کنید.

 • نکته:

در این عمل فرد دچار کدوت چشم برعکس عمل های دیگر نمی شود.

معایب عمل فمتولیزیک

راه های درمانی در کنار فواید و مزایایی که دارند ممکن است معایبی نیز به همراه داشته باشند و عمل فمتولیزیک از این قاعده مستثنی نیست. از جمله معایبی که احتمال بروز آن پیداست عبارتند از:

 • تشکیل حباب گازدار در زیر فلپ
 • سندروم حساسیت به نور
 • پخش نور رنگین کمانی به دلیل سطح ناصاف خلفی فلپ
 • التهاب لایه قرنیه در زیر فلپ

چه کسانی می توانند عمل فمتولیزیک انجام دهند؟

افرادی که قادر به انجام عمل لیزیک هستند عمل فمتولیزیک نیز می توانند انجام دهند. خصوصا برای افرادی که قرنیه آنها نازک است توصیه می شود. زیرا دستگاه فمتوسکند بسیار دقیق می باشد و لایه نازکی از قرنیه را برش می دهد.

البته ناگفته نماند به دلیل برش های نازکی که دستگاه فمتوسکند می دهد متخصص جراح می تواند به اصلاح بیشتر نزدیک بینی بپردازد.

عمل لیزیک توسط دستگاهی کوچک (میکروکراتوم) انجام می شود و عمل فمتولیزیک توسط دستگاه فمتوسکند انجام می گیرد.

تاری دید بعد از عمل

بعد از عمل فمتولیزیک امکان تاری دید وجود دارد که اصلا فرد نباید نگران باشد. تاری دید امری عادی است و تا دو هفته امکان دارد وجود داشته باشد. تاری دید بعد از ترمیم قرنیه خود به خود درمان خواهد شد .

مراقبت های قبل از عمل

قبل از عمل باید یکسری نکات را رعایت کرد که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. اگر لنزهای تماسی نرم را برای مشکلات بینایی خود استفاده می کنید، یک هفته قبل از عمل لنزها را بردارید.
 2. در صورتی که از لنزهای تماسی سخت استفاده می کنید 3 تا 4 هفته قبل از عمل استفاده از آن را کنار بگذارید.
 3. یک روز قبل یا در روز عمل به حمام بروید و پلک های خود را با شامپو بچه رقیق شده بشویید. بعد از عمل تا 4 روز نمی توانید به حمام بروید.
 4. استفاده از عطر، ادکلن، لوازم آرایش و … را در روز عمل کنار بگذارید.
 5. خوردن غذای سبک قبل از عمل بلامانع است.
 6. بعد از عمل نمی توانید رانندگی کنید و بهتر است اجازه دهید همراه، رانندگی کند.
 7. مراقبت های بعد از عمل
 8. همانطور که گفته شد امکان تاری دید بعد از عمل وجود دارد که در اثر نازک شدن قرنیه است و بعد از ترمیم قرنیه تاری برطرف می شود.
 9. در هفته اول بعد از عمل از شیلد یا عینک محافط استفاده نمایید تا در خواب چشمها را نماید.
 10. قطره های تجویز شده را با فاصله 5 دقیقه از هم در زمان بیداری استفاده نمایید و در زمان خواب، احتیاجی به بیدار شدن و چکاندن قطره در چشم نمی باشد. این عمل بعد از بیدار شدن انجام دهید.
 11. رانندگی کردن، دیدن تلویزیون، استفاده از گوشی و … تا جایی که چشمها را خسته نکند بلامانع می باشد.
 12. عینک آفتابی را بعد از عمل در منزل و همچنین خارج از منزل در هفته های اول استفاده کنید.
 13. از فشار آوردن به چشمها تا یک ماه اول خودداری کنید و همچنین تا 2 ماه اجسام سنگین بلند نکنید. از مالیدن چشم ها نیز تا 2 ماه ممانعت نمایید‌.
 14. بعد از عمل فمتولیزیک تا 2 هفته لبه پلک و اطراف چشم را آرایش نکنید. لنزهای رنگی که برای زیبایی می باشند تا 3 ماه نباید استفاده شوند و در صورت استفاده ابتدا با پزشک مشورت کنید.
 15. کشیدن سیگار تا 2 هفته امکان پذیر نمی باشد. همچنین در معرض دود قلیون و سیگار نیز قرار نگیرید.
 16. بعد از عمل فمتولیزیک احتمال سوزش، ریزش اشک و احساس جسم خارجی در چشم وجود دارد که با قرص مسکن و قطره های تجویز شده برطرف می شود.
 17. 2 تا 3 هفته بعد از عمل بدون تیغه به استخر نروید. بعد از این مدت نیز با عینک شنا به استخر بروید. همچنین شیرجه زدن تا 3 ماه خطرناک می باشد.
 18. از ورزش های سنگین مانند: بوکس، وزنه برداری، کشتی و … تا 2 ماه بپرهیزید.

هزینه عمل جراحی

عمل های جراحی با لیزر عمدتا هزینه بالایی را در بر دارند و به دلیل سرپایی بودن آن هزینه ها بالاست. در نتیجه باید از یک پزشک متخصص برای انجام این عمل وقت بگیرید تا عمل به خوبی انجام شود و اثر بخش باشد. مرکز تخصصی لنز پرتو .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تماس با ما