انجام معاینات تخصصی و تجویز لنز مینی اسکلرال و فول اسکلرال

    

۶ راهی که حساسیت فصلی چشم شما را تحت تأثیر قرار می دهد!

حساسیت فصلی چشم

۶ راهی که حساسیت فصلی چشم شما را تحت تأثیر قرار می دهد!

حساسیت فصلی چشم ممکن است واقعاً آزاردهنده باشند و برای بسیاری از ما، همراه با مجموعه ای از علائم ناخوشایند باشند. در حالی که عطسه و آبریزش بینی به طور معمول با حساسیت ها مرتبط هستند، چیزی که اغلب نادیده گرفته می شود این است که این حساسیت ها چگونه می توانند به طور قابل توجهی بر روی چشمان ما تأثیر بگذارند. در این مقاله، به دنیای حساسیت های فصلی نگاهی انداخته و شش راهی را که می توانند بر چشمان شما تأثیر بگذارند، بررسی می کنیم.

منظور از حساسیت های فصلی چیست؟

قبل از ورود به جزئیات اینکه حساسیت ها چگونه بر روی چشمان اثر می گذارند، بیایید ابتدا بفهمیم حساسیت های فصلی چه چیزهایی هستند. حساسیت های فصلی ناشی از پاسخ ایمنی به آلرژن هایی مانند گرده گیاهان، علف ها یا اسپورهای قارچی هستند. این آلرژن ها باعث آزاد شدن هیستامین ها در بدن می شوند که به علائم مختلفی منجر می شود.

علائم معمول حساسیت در چشم

زمانی که به حساسیت های فصلی می پردازیم، چشمان شما ممکن است واقعاً خسته شوند. در ادامه، علائم معمول چشمی مرتبط با حساسیت های فصلی را بررسی می کنیم:

 1. چشمان قرمز یکی از علائم مشخص حساسیت های فصلی است. این اتفاق به دلیل التهاب عروق خونی چشم رخ می دهد.
 2. خارش چشم نیز اغلب از شکایات متداول بین افراد حساس به آلرژی هستند. حس خارش ناشی از اتصال هیستامین ها به گیرنده های چشم است که باعث واکنش می شود.
 3. چشم های خیس و اشک آلود: تولید اضافی اشک، راهی برای شستن آلرژن ها از چشمان است. این می تواند به چشمان خیس و اشک آلود منجر شود و باعث ناراحتی در دید واضح گردد.
 4. پف کردن چشم ها: واکنش های آلرژیک می تواند باعث پف چشم شما شود. این پف ممکن است خفیف یا شدید باشد و حتی باعث مشکل در باز کردن چشمان شما می شود.
 5. چشم دردناک یا سوزان نیز می تواند از ویژگی های آلرژی و حساسیت فصلی باشد و شما را اذیت کند.
 6. چشمان حساس به نور: حساسیت به نور که با عنوان نورهراسی یا فوتوفوبی معروف است، علامت دیگری از حساسیت های چشمی است. نورهای روشن ممکن است غیرقابل تحمل باشند و درد و سوزش و اشک را برای چشمان شما به همراه داشته باشند.

درمان

اکنون که ما در مورد روش های مختلفی که حساسیت های فصلی می توانند بر چشمان شما تأثیر بگذارند، بحث صحبت کردیم، خوب است که به برخی از درمان های موثر برای کاهش این علائم نیز بپردازیم:

قطره های چشمی آنتی هیستامینی می توانند به سرعت از خارش و قرمزی چشم بکاهند. آنها با مسدود کردن گیرنده های هیستامین در چشمان عمل می کنند.

قطره های دارویی: برای علائم شدیدتر، پزشک شما ممکن است قطره های چشمی قوی تری را تجویز کند که حاوی کورتیکواستروئیدها یا تثبیت کننده ها برای کاهش التهاب و کنترل واکنش های آلرژیک می باشند.

آنتی هیستامین های خوراکی آنتی هیستامین های خوراکی مانند ستیریزین یا لوراتادین می توانند به کاهش علائم کلی حساسیت، از جمله علائم مرتبط با چشم کمک کنند.

پیشگیری از آلرژی ها

پیشگیری اغلب بهترین استراتژی در برابر حساسیت های فصلی است. سعی کنید با بسته نگه داشتن پنجره ها در فصل هایی که غبار و گرده بیشتر در هوا بیشتر است، همچنین استفاده از تصفیه کننده هوا و شستشوی دست ها و صورت خود را پس از از بیرون برگشتن، از حساسیت جلوگیری کنید.

قرار دادن کمپرس سرد بر روی پلک های بسته نیز می تواند به تسکین چشمان پف کرده و دردناک کمک کند.

مشاوره با یک متخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی یا چشم پزشک: اگر حساسیت های چشمی شما شدید یا پایدار باشند، در نظر داشته باشید که با یک پزشک یا متخصص مشورت کنید. آنها می توانند تست هایی را انجام دهند تا آلرژن های خاص را شناسایی کنند و یک برنامه درمان شخصی را برای شما توسعه دهند.

حساسیت های فصلی می توانند واقعاً بر روی چشمان شما تأثیر بگذارند و باعث ناراحتی و مزاحمت در زندگی روزمره شما شوند. با این حال، با درمان های مناسب و اقدامات پیشگیرانه، شما می توانید تأثیر حساسیت های آلرژیک بر چشمان خود را به حداقل برسانید و از تغییر فصل ها لذت ببرید.

پرسش های متداول درباره حساسیت فصلی چشم

 1. حساسیت های فصلی می توانند به چشمان آسیب دائمی وارد کنند؟ اغلب حساسیت های فصلی می توانند آزاردهنده باشند، اما به طور معمول آسیب دائمی به چشم وارد نمی کنند. با این حال، مشکلات چشمی بدون درمان کافی ممکن است به مشکلاتی منجر شوند.
 2. آیا برخی افراد از حساسیت فصلی چشمی بیشتری برخوردار هستند؟ بله، برخی از افراد به طور ژنتیکی در برابر آلرژن ها حساس تر هستند و ممکن است علائم چشمی شدیدتری را تجربه کنند.
 3. آیا می توانم در صورت داشتن حساسیت چشمی لنز تماسی استفاده کنم؟ بهتر است اگر حساسیت چشمی دارید و لنز تماس استفاده می کنید از چشم پزشک مشاوره بخواهید. آنها می توانند نوع مناسبی از لنز تماسی و روش های مراقبت از آن ها را به شما توصیه کنند.
 4. آیا استفاده منظم از قطره های چشمی بدون نیاز به تجویز برای حساسیت های آلرژیک ایمن است؟ قطره های چشمی بدون نیاز به تجویز، به طور کلی برای استفاده کوتاه مدت ایمن هستند. استفاده طولانی مدت بدون مشورت پزشک ممکن است به علائم جدید یا مشکلات دیگر منجر شود.
 5. آیا حساسیت فصلی چشم خودبخود از بین می رود؟ علائم حساسیت چشمی ممکن است با کاهش میزان آلرژن بهبود یابند. با این حال، با تماس دوباره با آلرژن ها  دوباره ظاهر شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تماس با ما