انجام معاینات تخصصی و تجویز لنز مینی اسکلرال و فول اسکلرال

    

بیماری چشمی / اختلالاتی که منجر به اختلال بینایی می شوند.

بیماری چشمی

بیماری چشمی / اختلالاتی که منجر به اختلال بینایی می شوند.

مهم ترین عضو بدن چشم ها می باشند که به کمک آن دیدن میسر است. بیماری چشمی زیادی وجود دارد که برای چشم ها مشکلاتی ایجاد می کنند و در نتیجه مجبور به استفاده از عینک های طبی یا لنزهای تماسی خواهیم شد. البته در مواقع بسیار حاد به جراحی چشم و قرنیه نیاز است. بهتر است از چشم های خود محافظت کنیم و از بروز آسیب های چشمی جلوگیری نماییم. در ادامه به چند بیماری چشمی شایع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیماری چشمی

انواع بیماری های شایع چشمی

همانطور که گفته شد بیماری چشم بسیار شایع است و ممکن است هر کسی را درگیر کند. در ادامه به چند بیماری مهم چشمی خواهیم پرداخت.

بیماری آب مروارید

آب مروارید از بیمارهای شایع است که اکثر مردم با آن آشنا هستند. تارشدن عدسی چشم را آب مروارید می گویند. به این صورت که دید فرد تار می شود و رنگ ها را کم رنگ می بیند. از نشانه های شایع آب مروارید می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 1. تاری دید
 2. حساسیت به نور و روشنایی
 3. نیاز به تعویض مورد عینک یا لنزهای تماسی
 4. دید نامناسب در شب
 5. تغییر در ارتباط با دیدن رنگ ها
 6. دوبینی در یک چشم

هیچ راهی برای پیشگیری از آب مروارید وجود ندارد ولی می توان آن را کنترل کرد. برای جلوگیری از بروز این بیماری می توان از مصرف سیگار خودداری کنید. بیش از اندازه از الکل استفاده نکنید. همچنین افراد دارای فشار خون بالا و چاق نیز در معرض این بیماری قرار دارند.

این بیماری در ابتدا با استفاده از لنزهای تماسی و عینک درمان می شود و در صورت حاد شدن باید با عمل جراحی درمان صورت گیرد‌.

بیماری قوزقرنیه

در اثر نازک شدن و مخروطی شکل شدن قرنیه، قوزقرنیه رخ می دهد و فرد به نور حساسیت پیدا می کند و دیدی تار خواهد داشت. از جمله علل این بیماری می توان به: وراثت، مالیدن چشم ها، اختلالات خاص مثل سندروم داون و … اشاره داشت. این بیماری در دوران کودکی و نوجوانی بروز پیدا می کند و هر چقدر زودتر تشخیص داده شود درمان آن نیز به راحتی انجام می شود. علائم این بیماری عبارتند از:

 • تاری دید
 • اختلال بینایی در همه جهات
 • مشاهده چندین تصویر مختلف در هنگام دیدن یک شی
 • کاهش بینایی در شب
 • حساسیت به نور
 • گرفتگی و کشیدگی چشم
 • کاهش شدید بینایی در یک چشم
 • دوبینی در یک چشم

برای درمان قوز قرنیه در گذشته از لنزها و عینک های طبی استفاده می شد. اما امروزه لنزهای تماسی اسکلرال که بر روی سفید و صلبیه چشم قرار می گیرد بهترین راه درمان می باشد و به اصلاح اختلال بینایی کمک می کند. این لنزها در سه نوع لنزهای مینی اسکلرال، لنزهای کورنئو-اسکلرال و فول اسکلرال تولید می شوند که قطر زیادی دارند و می توانند کل قرنیه چشم را پوشش دهند.

لازم به ذکر است در صورت شدید بودن این بیماری به جراحی احتیاج می باشد و باید پیوند قرنیه انجام داد.

انحراف چشم

انحراف چشم در کودکی رخ می دهد بدین صورت که چشم ها در یک زمان یک نقطه را می بینند ولی جهت نگاه متفاوت است. این بیماری چشمی در اثر ضعف عضلات یک یا دو چشم رخ می دهد. این مشکل ممکن است گاها اتفاق بیفتد و یا ممکن است همیشگی باشد. از جمله عواملی که موجب بروز انحراف چشم می شوند می توان به دوبینی شدید که درمان نشده باشد یا آسیب دیدگی و ضربه به سر نام برد. زیرا ضربه به سر ممکن است قسمتی که کنترل عضلات چشم را برعهده دارد را تحت تاثیر قرار دهد.

از مهم ترین علائم انحراف چشم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • عدم حرکت هر دو چشم با هم
 • عدم تقارن نقاط انعکاسی در چشم
 • چرخش سر به یک طرف
 • لوچی یک چشم

برای درمان این بیماری چشمی می توان از عینک یا لنز تماسی طبی(انحراف ناشی از دوربینی) استفاده کرد. همچنین با عمل جراحی نیز می توان به بهبود مطابقت عضلات چشم کمک کرد.

چسل زدن یا بستن چشم به دید بهتر کمک می کند و قطره و پمادهای چشمی نیز به درمان ضعف چشم کمک خواهند کرد‌.

بیماری آب سیاه: بیماری چشمی

آب سیاه در اثر آسیب عصب بینایی رخ می ده و کاهش شدید دید و کوری را در پی دارد. بالا بودن فشار داخل چشم با دید محیطی رابطه مستقیمی دارد.

خشکی چشم

بیماری خشکی چشم در اثر خشک شدن چشمه اشک رخ می دهد یا ممکن است اشک در زمان کمی تبخیر شود و این عارضه پدیدار شود. استفاده زیاد از تبلت، کامپیوتر، دیدن تلویزیون موجب بروز خشکی چشم می شوند.

از جمله علت های خشکی چشم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • غدد اشکی به اندازه کافی اشک تولید نمی کند.
 • اشک زود خشک می شود.
 • ترکیب اشک عملکرد خوبی ندارد و چشم ها را خیس نگه نمی دارد‌.

این بیماری را می توان با استفاده از لنزهای اسکلرال درمان کرد. این لنزها فضای خالی ای بین قرنیه و لنزها ایجاد می کنند. به این صورت که یک مخزن مایع ایجاد می کنند تا چشم ها مرطوب شوند و خشکی چشم برطرف شود.

سیتومگالوویروس

از بیماریهای شایع چشمی می توان به سیتومگالوویروس اشاره داشت که نوعی عفونت می باشد که سلول های گیرنده نور در عنبیه را مورد حمله قرار می دهد. این بیماری در اسرع بعد از تشخیص باید درمان شود زیرا در ابتدا کاهش دید و سپس منجر به نابینایی می شود.

در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند خصوصا مبتلایان به بیماری ایدز امکان بروز این بیماری بیشتر است. این بیماری علائم شایعی ندارد و فرد بیمار علائمی را مشاهده نمی کند. علائم علمی این بیماری چشمی عبارتند از :

 • از دست دادن دید محیطی و احساس جسم شناور در چشم
 • نقاط کور یا دید تار
 • احساس برق در چشم

استفاده از داروهای خوراکی، تزریقی و وریدی به درمان این بیماری کمک خواهند کرد و به صورت تدریجی درمان صورت خواهد گرفت.

بیماری چشم دیابتی

دیابت نوعی بیماری است که در اثر افزایش قند در بدن رخ می دهد. بیماری چشم دیابتی نیز یکی از علل نابینایی در این افراد می باشد. این بیماری در اثر آسیب دیدگی عروق خونی درون چشم اتفاق می افتد.

کور رنگی

کور رنگی از بیماری های شایع چشمی است که فرد نمی تواند بعضی از رنگ ها را تشخیص دهد. اکثر افراد مبتلا به این اختلال تفاوت بین رنگ های طیف قرمز و سبز را نمی توانند تشخیص دهند.  یا برخی رنگ های آبی را از زرد تشخیص نمی دهند. گروهی نیز هستند که فقط رنگ سفید و مشکی را می بینند. بیماری کوررنگی ۷ درصد از مردان و ۱ درصد از زنان را درگیر خواهد نمود.

این بیماری اختلالی ژنتیکی است و در کودکی توسط مادر و پدر تشخیص داده می شود. برخی از علل شایع این بیماری عبارتند از:

 • اختلال در تمایز گذاری بین رنگ ها
 • ناتوانی در مشاهد سایه ها یا توناژ برخی رنگ ها
 • حرکات سریع چشم در برخی موارد نادر

کور رنگی درمانی ندارد و اکثر افراد دچار کوررنگی وضعیت طبیعی دارند و فقط از روش های اقتباسی خاص باید استفاده نمایند.

کلام آخر

به طور کلی بیماری چشمی زیادی وجود دارد که ممکن است در دید فرد اختلال ایجاد کند و در ابتدا با عینک و لنزهای طبی درمتن صورت می گیرد و در صورتی که مشکل بینایی فرد با این روش ها درمان نشود با تشخیص پزشک نیاز به جراحی است.

مرکز تخصصی لنز پرتو از مراکز معتبر اختلالات چشمی در ایران می باشد که برای درمان قوزقرنیه، اصلاحات بینایی و … سرآمد است. همچنین ارائه دهنده انواع لنزهای نرم، سخت، چند کانونه و اسکلرال می باشد. شما می توانید با مراجعه به این مرکز با مشاورین و متخصصین حاضر صحبت کرده و بهترین راه درمانی مشکل خود را جویا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تماس با ما