انجام معاینات تخصصی و تجویز لنز مینی اسکلرال و فول اسکلرال

    

چگونگی درمان انحراف چشم

چگونگی درمان انحراف چشم

چگونگی درمان انحراف چشم

انحراف چشم یا استرابیسم یا لوچی عارضه چشمی است که هر دو چشم بر روی یک شی نمی توانند متمرکز شوند و به دو سو مختلف نگاه می کنند. انحراف چشم به صورت دائمی یا دوره ای می باشد و قابل درمان می باشد. این مشکل در نوزادی و خردسالی بروز پیدا می کند که ممکن است ارثی باشد یا ناشی از مشکلات رشد جسمی باشد. در کودکان بیشتر ارتباط ضعیف بین مغز، عضلات و عصب های چشم موجب بروز انحراف چشم می شوند. لازم به ذکر است در برخی افراد که دچار سکته مغزی، آسیب به سر یا مبتلا به دیابت هستند لوچی چشم ممکن است رخ دهد. در این مقاله به انحراف چشم و راه های درمان آن می پردازیم با ما همراه باشید.

انحراف چشم چیست؟

انحراف چشم در کودکی و خردسالی ایجاد می شود و ممکن است ارثی باشد یا ناشی از مشکلات رشدی جسمی باشد. همچنین در بزرگسالانی  که دچار سکته مغزی، آسیب به سر و ابتلا به دیابت شده اند نیز این عارضه چشمی پدیدار می شود. انحراف چشم موجب دوبینی، نداشتن حس عمقی و در صورت درمان نداشتن موجب کوری می شود. با جراحی و استفاده از عینک می توان این بیماری را درمان نمود.

علائم انحراف چشم

از علائم و نشانه های لوچی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

وقتی چشم ها به دو جهت متفاوت نگاه می کنند.

حرکت نکردن چشم ها با هم

بسته شدن فقط یک چشم زیر نور شدید

چرخاندن و یا کج کردن سر برای دیدن

انواع انحراف چشم

انحراف چشم انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

ازوتراپی

در کودکان این انحراف چشمی بسیار شایع است و یک چشم به جای مستقیم نگاه کردن به داخل و به سمت بینی نگاه می کند. ابوترابی در سنین نوزادی یا کودکی سریعا قابل تشخیص می باشد.

اگزوتراپی

اگزوتراپی به چپ بودن چشم اطلاق می شود که یک چشم به سمت بیرون می چرخد.(به سمت شقیقه) در سن یک تا شش سالگی اگزوتراپی علائم خود را نشان می دهد.

هیپرتروفی

انحراف عمودی چشم را هیپرتروفی گفته می شود که یک چشم به سمت بالا می چرخد و چشم دیگر هیچ حالتی ندارد و به سمت جلو نگاه می کند. این نوع انحراف چشم بسیار کم رخ می دهد.

هیپوتروفی

در این نوع انحراف یک چشم به سمت پایین نگاه می کند و چشم دیگر ثابت است و به جلو نگاه می کند.

تشخیص بیماری

نوزادان بالای چهار ماه که علائم بیماری لوچی را دارند باید توسط پزشک اطفال معاینه شوند. از جمله معاینات پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سابقه بیمار که شامل سابقه خانوادگی، تعیین علائم بیمار، داروهای مورد استفاده و … باشد.

بیناییکه شامل خواندن حروف از نمودار چشم یا بررسی رفتار بصری کودک خردسال می باشد.

انکسار که به بررسی چشم ها با یکسری لنزهای اصلاحی برای اندازه گیری نحوه تمرکز نور می باشد.

درمان انحراف چشم

انحراف چشم به دو صورت استفاده از عینک و انجام عمل جراحی درمان می شود که به طور کامل به این روش های درمانی می پردازیم.

استفاده از عینک

عینک برای رفع لوچی در کودکان مناسب می باشد و با قوی کردن چشم ضعیف موجب تراز شدن چشم ها می شود. لازم به ذکر است برای درمان کامل باید چند ماه به طور کامل یا چند ساعت، چشم ها بسته باشند. اصلاح بینایی در سنین کم با موفقیت بیشتری همراه است.

جراحی چشم

برای اصلاح چرخش دائمی چشم جراحی چشم توسط چشم پزشک جراح تجویز می شود. قبل از جراحی معاینه حسی -حرکتی برای بررسی وضعیت هم راستایی چشم ها صورت می گیرد و با تشخیص عضله ای که منجر به انحراف چشم شده است، مقدمات جراحی آماده می شود.

البته درجه لوچی چشم نیز مهم است که با استفاده از منشور اندازه گیری می شود.

چگونگی انجام جراحی

برای جراحی در ابتدا کودک باید بیهوش شود و قبل از بیهوشی با تزریق آرام بخش، اضطراب دوری از والدین را در کودک کاهش می دهند.

در بزرگسالان این عمل را با بیهوشی و یا حتی بی حسی موضعی می توان انجام داد.

در هنگام جراحی با اسپکتروم پلک را باز نگه می دارند و با برش کوچکی که در ملتحمه ایجاد می شود می توانند عضله را تقویت، تضعیف یا جابه‌جا کنند و در ادامه از بخیه جذبی استفاده نمایند. مدت زمان جراحی انحراف چشم حدود دو ساعت به طول می انجامد ولی مراقبت های قبل عمل و بعد از عمل آن ممکن است چند ساعتی به طول بیانجامد.

همانطور که گفته شد در این عمل جراحی عضله چشم تضعیف، تقویت یا جابه‌جا می شود و با یک گره دائمی فیکس می شود. در بزرگسالان از بخیه قابل تنطیم استفاده می شود که از گره دائمی از گره موقتی استفاده می کنند و بعد از بررسی چشم و اطمینان از هم راستا شدن چشم ها، گره زده می شود. بعد از به هوش اومدن فرد در روز جراحی یا فرادی آن تنظیم گره بخیه صورت می گیرد‌.

چگونگی درمان انحراف چشم

مراقبت بعد از جراحی

بیمار بعد از عمل جراحی باید تحت نظر باشد و به شیوه بیهوشی بیمار  چه به صورت عمومی یا بی حسی موضعی ربطی ندارد.

کودکان بعد از دو روز می توانند به مدرسه بروند و در این دو روز باید استراحت کنند.

بزرگسالان تا یک هفته نمی توانند رانندگی کنند و بهتر است استراحت نمایند.

امکان بروز دوبینی بعد از عمل وجود دارد و ممکن است چندساعت، چند روز و یا یک هفته ادامه داشته باشد.

برای کاهش درد بعد از عمل می توانید مسکن هایی چون ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنید.

تا دو هفته از شنا کردن بپرهیزید.

بعد از جراحی ثانویه یا ترمیمی چشم ها یک تا دو هفته قرمز می شوند.

عوارض جراحی انحراف چشم

از جمله عوارضی که ممکن است جراحی ایجاد کند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • درد چشم
  • قرمزی چشم
  • هم راستا نشدن چشم ها پس از عمل
  • دوبینی
  • عفونت
  • خونریزی
  • ساییدگی قرنیه
  • کاهش دید
  • جدا شدن شبکیه

نکات مهم

موفقیت عمل جراحی چشم به عامل های زیادی بستگی دارد و به جهت و شدت چرخش چشم ها بستگی دارد. لازم به ذکر است که در برخی افراد یک عمل جراحی جواب نمی دهد و عمل ثانویه احتیاج است.

با درمان سریع لوچی چشم، چشم زودتر درمان می شوند و دچار تنبلی چشم نخواهید شد‌.

هزینه جراحی انحراف چشم

هزینه جراحی متفاوت می باشد و به وضعیت چشم ها، بیهوشی عمومی یا بی حسی و هزینه های دیگر مرکز چشم پزشکی بستگی دارد. شما می توانید با مراجعه به مرکز تخصصی پرتو و گرفتن مشاوره انحراف چشم خود را درمان نمایید. همچنین جهت مشاوره و خرید لنز اسکلرال با ما تماس بگیرید.

در آخر

انحراف چشم از عارضه های چشمی است که بیشتر در نوزادان و خردسالان نمود پیدا می کند.البته برخی بزرگسالان نیز ممکن است دچار این بیماری چشمی شوند. این عارضه انواع مختلفی دارد که شامل ازوتراپی، اگزوتراپی، هیپرتروفی و هیپوتروپی می باشد. در این بیماری چشم ها هم راستا هم نیستند و بر روی یک نقطه به صورت همزمان تمرکز نمی کنند.

لوچی چشم را می توان با استفاده از عینک و جراحی درمان کرد. برای کودکان جراحی با بیهوشی کامل انجام می شود و در بزرگسالان به صورت موضعی نیز بیهوشی انجام می شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونگی درمان انحراف چشم»

  1. سلام من نازی از افغانستان هستم من انحراف چشم از نوع اگزوتراپی دارم و ـ24ساله هستم ازی مشکل زیاد رنج میبرم مشکل روحی و روانی پیدا کدیم اعتماد به نفس ندارم در جمع بوده نمیتانم البته انحراف چشمم زیاد قابل دید نیست پیش داکتر رفتم اونا گفتن که انحراف چشمت کم است اگه عمل کنی شاید بیشتر شوه و مره نامید کدن شما چی مشوره دارین؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تماس با ما